Amikor nyáron végigautózunk Balatonföldváron, olyan érzésünk van, mintha egy virágligetben hajtanánk át. Nem véletlen, hogy ez az 1992 óta városi rangra emelkedett település 1994-ben tisztaságáért, rendezettségéért és virágosításáért Európa-díjat nyert. 1995-ben a Virágos Magyarországért pályázaton első helyezett lett, s azóta is minden évben a díjazottak között szerepel.
Régészeti leletek szerint már a IV. században kelta földvár állt ezen a területen, az első írásos emlék a XI. századból, majd 1358-ból ered. Nevét is a vaskori földvári leletekről kapta. A fürdőtelepet viszont gróf Széchenyi Imre alapította, parcellázta. Parkot hozatott létre, és a XIX. század végére már negyven villa állt a településen. Magas hivatali körök és hírességek kedvelt üdülőhelyévé vált, csak néhány a villatulajdonosok közül: Bajor Gizi, Széchenyi Zsigmond, Korányi Frigyes, Kandó Kálmán, Rákosi Jenő, Rákosi Szidi, Rákosi Viktor.
Fő nevezetességei a kikötő gyaloghídja (Magyarország egyetlen többtámaszú vasbetonszerkezetű hídja - ipari műemlék), a galambsziget (a kikötő építésekor mesterségesen alakították ki), a római katolikus templom (tervezte Irsy László, 1944-ben szentelték), melynek különlegesek színes üvegablakai, a kápolna (1897-ben épült Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletére) és a parkerdő.
A helyiek nagyon vendégszeretőek, az ide látogatók pénztárcáját kímélik, ingyenes a parkolás és a strand. Ez utóbbi nagyon közkedvelt sekély, biztonságos partjával, nyugodt, családias légkörével. A szórakozást a Földvár Fesztivál, Balatoni Folklórtalálkozó, Szent István Napi Fesztivál, Civil Fesztivál, Földvári Zenei Esték, Térzenék és Képzőművészek Földvári Tárlata biztosítja.